Şeytan Sofrası

Ayvalık’a ve adalarına hakim bir tepede yer alan ve eski bir lav birikintisi olan Şeytan Sofrası Ayvalık’ta mutlaka görmenizi tavsiye ettiğimiz yerlerden. Özellikle gün doğumu ve gün batımını izlemek için eşsiz güzellikte bir yerdir.

Kozak Yaylası

Yaklaşık 5 milyon ağaca ev sahipliği yapan ve binlerce hektar alan üzerine yayılmış olan Kozak YaylasıAyvalık’ta yer alan bir doğa harikası. Ege’nin en önemli fıstık üretim bölgesi olan yayla aynı zamanda Ayvalık’a gelen doğa severlerin de uğrak noktalarından biri oluyor.

Cunda Adası

Ayvalık denince akla ilk gelen yerlerden olan Cunda, Ayvalık’a bağlı adalardan tek yerleşim olandır. Adanın büyüsü oraya adım attığınız anda sizi sarar. Bu büyünün sırrı ise elbette adada yer alan tarihi evlerdir.

Ayvalık Zeytini ve Zeytinyağı

Ülkemizin en önemli zeytin üretim merkezlerinden olan Ayvalık eşsiz lezzetteki zeytinleri ve zeytinyağlarını tadabileceğiniz yerlerin başında geliyor. Ayvalık mutfağının temeli olan zeytinyağı ne yerseniz yiyin damağınızı şenlendirecek. Eve dönüşte Ayvalık merkezde yer alan zeytin marketlerinden zeytin ve zeytinyağı almayı unutmayın…

Ayvalık Tostu

Ayvalık’a özgü ama neredeyse tüm ülkeye yayılmış ünüyle Ayvalık tostu mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden. Bu eşsiz tostun sırrı ve lezzeti ise muhteşem ekmeğinde saklı…

Deniz Ürünleri

Ayvalık, bir kıyı yerleşimi olması nedeniyle Ayvalık mutfağından çıkanlar da en çok deniz ürünlerinden oluşan yemekler oluyor. Nohutlu mezgit, ahtapot köftesi, balıklı bamya, şarap soslu ahtapot, fener balığı kavurması, sirkeli kalamar, deniz kestanesi havyarı Ayvalık’a özgü lezzetlerdendir. Ayrıca yalnızca Ayvalık bölgesinde yılın belli döneminde çıkan Papalina balığı (Çaça balığı olarak da biliniyor) Ayvalık’ın en önemli deniz ürünlerinden.

Deniz ürünlerinin yanı sıra Ayvalık mutfağının bir diğer önemli parçaları da otlardır. Deniz börülcesi, istifno otu salatası, sarımsaklı radika, ısırgan otu salatası, turp otu, bağla otu bunlardan en çok tüketilenleridir.

Ayvalık’ın yerel yemeklerinden olan ada köftesi, saçaklı mantı ve keşkek de mutlaka denemenizi önerdiğimiz lezzetlerden.